Zirius Hjelp Lønn

Samordnet trekk og andre Fordringer

0 views 0

Som en del av overgangen til Samordnet trekk (Altinn 3)  har vi gjort endringer for behandling av fordringer.

Du kan fortsatt vedlikeholde fordringer ved å redigere den ansatte, men nå også via egen meny “Fordringer” i hovedmenyen i Zirius Lønn. Fordringer på de ansatte vil vises på begge stedene fremover.

Meny Fordringer

Når bildet åpnes så vil du på venstre side se alle aktive ansatte som har fordringer. Du kan søke eller endre filter til Inaktive med trekk, eller alle ansatte for å se mer. Ved å velge ansatt så vil fordringer for den ansatte vises på høyre side. Oppe til høyre kan du legge til en fordring (+Velg) på valgte ansatte. Du kan også bruke “Hent” for å sjekke om noen av de ansatte har fått den nye typen trekk (Samordnet trekk) fra Skatteetaten via Altinn 3 integrasjonen. 

Systembruker må være konfigurert før du kan bruke Hent. Konfigurasjon gjøres under Oppsett – Lønn – Altinn Systembruker.

Lønnsberegning med fordringer

Viktig! Du skal bekrefte dato for utbetaling av lønn når du åpner lønnsberegning, denne datoen blir nå rapportert til Altinn som trekkdato. Dette fordi vi da kan kontrollere hvilke fordringer som er innenfor datoen du velger, gjelder spesielt samordnet trekk som har start og sluttdato i seg. En situasjon som kan forekomme er at en ansatt ikke har nok lønn til å dekke fordringen og da “kan” man justere fordringen direkte i lønnsberegning. Det er viktig at man ikke kjører med negativ lønn i lønnsberegning. Samordnet trekk skal normalt ha tatt høyde for den ansattes lønn, så man bør unngå å endre så langt det er mulig.

Betaling av lønn, skattetrekk og fordringer

Vi anbefaler alle som bruker Zirius Lønn å benytte OnlineBank for enklere utbetaling av lønn, skattetrekk og fordringer. Ny regel fra 2026 er at skattetrekk og fordringer skal betales første arbeidsdag etter lønnsutbetalingsdato. Med OnlineBank vil riktig dato bli satt ut fra datoen for lønnsutbetaling. Hvis du betaler manuelt så vil all informasjon du trenger være på Bankrapporten.

MENY